Moneta kolekcjonerska i banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik”

W 2023 r. obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma i ekonomisty, autora jednej z wersji prawa rządzącego obiegiem pieniądza (gorszy pieniądz wypiera lepszy).

Z tej okazji Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł (nakład do 100 000 sztuk) oraz srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł (nakład do 7000 sztuk).

Rewers monety przedstawia fragment pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie oraz stylizowany wizerunek promieni słonecznych. Na awersie poza stałymi elementami, takimi jak wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał oraz oznaczenie roku emisji, został umieszczony wizerunek Układu Słonecznego z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”.

Banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” o nominale 20 zł został wyprodukowany na podłożu polimerowym (to drugi polimerowy banknot kolekcjonerski NBP). Na banknocie znajdują się elementy odnoszące się do życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na stronie przedniej widnieje wizerunek astronoma, tzw. portret toruński. Na stronie odwrotnej są przedstawione monety z czasów Kopernika, natomiast w tle znajduje się wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Banknot ma najbardziej zaawansowane na świecie zabezpieczenie. To umieszczone w lewym dolnym rogu zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, przedstawiające układ heliocentryczny.

Więcej o monetach okolicznościowych #NBP ⬇️
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2023.html#m03