NBP: Szybka zamiana bilonu w urządzeniu samoobsługowym

We wszystkich oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego są dostępne samoobsługowe urządzenia do zamiany bilonu na wyższe nominały.

Dzięki nim klienci mogą szybko i sprawnie, bez sortowania bilonu na poszczególne nominały, zamienić dużą liczbę drobnych monet. Równowartość zdeponowanych w urządzeniu monet klient może odebrać w kasie banku lub wypłacić na swój rachunek bankowy korzystając z systemu płatności natychmiastowych BLIK (dotyczy banków, które uaktywniły dostęp do tej usługi).

Usługa zamiany monet w urządzeniach samoobsługowych w Oddziałach Okręgowych NBP od momentu jej udostepnienia cieszy się ogromną popularnością. Została także doceniona przez międzynarodowe grono ekspertów – podczas „The Coin Conference” (Amsterdam, 2022) banki centralne i producenci znaków pieniężnych, stowarzyszeni w organizacji International Association of Currency Affairs (IACA), przyznali jej prestiżową nagrodę „Excellence in Currency”. Narodowy Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza nowa moneta, zabezpieczenie lub rozwiązanie logistyczne”, wygrywając z nominowanymi do tej samej nagrody Japonią i Kanadą.

Szczegółowe informacje o nagrodzonej usłudze NBP można znaleźć na stronie internetowej www.nbp.pl.