PSG w Poznaniu Ławicy Zatrzymanie 6 osób

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania-Ławicy zatrzymali 6 osób zamieszanych w przestępczą działalność polegającą na obrocie wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Zatrzymani tego samego dnia przewiezieni zostali do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Wilda przeprowadzili na terenie Wielkopolski działania, mające na celu zatrzymanie osób zamieszanych w obrót wyrobami tytoniowymi bez znaków skarbowych akcyzy.
Podczas przeszukania miejsc zamieszkania, garaży oraz pojazdów funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli 1400 sztuk papierosów bez znaków skarbowych akcyzy oraz niewielką ilość narkotyków. Dodatkowo na poczet przyszłych kar dokonano tymczasowego zajęcia mienia w wysokości ponad 13 tysięcy złotych oraz pojazdu dostawczego.
W trakcie działań zatrzymano i przymusowo doprowadzono do prokuratury 5 Polaków oraz Ormianina. Prokurator nadzorujący postępowanie w tej sprawie przedstawił zatrzymanym zarzuty obrotu wyrobami tytoniowymi bez polskich oznaczeń skarbowych. Osoby te naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie podatków w łącznej wysokości 9 677 890 złotych. Ponadto w stosunku do każdej z tych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości od 2 do 10 tysięcy złotych.
Za to przestępstwo podejrzanym grozi wysoka kara grzywny oraz do 3 lat pozbawienia wolności.