Webinarium – Programy Transformacji Cyfrowej ZUS – ułatwienia

W najbliższych latach Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje wprowadzenie zmian, które ułatwią prowadzenie firm i dotyczą:

1. sposobu rozliczania składek przekazywanych do ZUS.
ZUS przejmie na siebie obowiązek ustalania wysokości składek, które należy opłacić i zgłaszania oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń. Przedsiębiorca będzie przekazywał do ZUS Jednolity Plik Ubezpieczeniowy z informacjami na temat swojej sytuacji i swoich ubezpieczonych. Na podstawie tych danych ZUS będzie wykonywał odpowiednie operacje i będzie informował przedsiębiorcę o ich wyniku. Jeśli przedsiębiorca nie będzie miał zastrzeżeń do przygotowanych przez ZUS wyliczeń, wystarczy, że opłaci składkę.

2. sposobu obliczania i wypłaty zasiłków
ZUS przejmie wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych (także tych, które teraz wypłaca pracodawca). Aby otrzymać zasiłek, nie trzeba będzie składać wniosku do ZUS – zasiłki będą wypłacane na podstawie zwolnienia lekarskiego lub informacji o udzielonym urlopie macierzyńskim. Zasady ustalania prawa do zasiłków i ich obliczanie będzie prostsze.

Na specjalnej podstronie ZUS: https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/programy-transformacji-cyfrowej-zus znajdują się informacje na temat planowanych zmian, np. prezentacja w zakresie rozliczania składek oraz zasiłków. Na bieżąco będą tam się pojawiać także najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

#zmianywzus #zus #programytransformacjicyfrowej

chcesz subskrybować nasz kanał? http://www.youtube.com/user/ElektronicznyZUS?sub_confirmation=1

Powered by WPeMatico